Browar w Sławkowie i najstarsza karczma w Polsce

Z działającego do lat 20. XX wieku browaru w Sławkowie w woj. śląskim zostało niewiele. Akurat byłam w okolicy, więc postanowiłam sprawdzić, jak to teraz wygląda.


Browarów w Sławkowie było niegdyś kilka - na początku XIX wieku istniały trzy. Ten, którego fragment pozostał, był najmniejszy. Powstał na obrzeżach miasta przy dawnych murach obronnych, których część wchłonął. M.in. basztę, którą właśnie można zobaczyć do dzisiaj.

W XIX wieku browar należał początkowo do rodziny Lichterowiczów, a następnie - poprzez małżeństwo - stał się własnością Józefata Niepielskiego.

Zabudowania ucierpiały w czasie I wojny światowej, ale browar działał nadal. Chylił się jednak ku upadkowi. Ostatecznym ciosem była śmierć Józefata Niepielskiego w 1926 r. Później browar zamieniono w fabrykę wody sodowej, a następnie w budynek mieszkalny.

To, co zostało, stoi przy ulicy Browarnej. Znajduje się za ogrodzeniem, na terenie prywatnym.

W Sławkowie jest jeszcze jedna ciekawostka, niezwiązana stricte z piwem, ale jakieś piwo i tam musiało być :)To tutaj znajduje się najstarsza działająca w Polsce karczma - Austeria. Od kiedy działa? Trudno powiedzieć. Fundamenty pochodzą z XIII wieku, ale nie wiadomo, czy budynek już wtedy pełnił funkcję karczmy. Wiadomo za to, że w 1697 roku ucztował tu August II Mocny.


Obecny budynek podobno od 1701 roku do dzisiaj przetrwał z niewielkimi zmianami.


Komentarze