Tygodniowy przegląd piwnych wiadomości ze świata. 5-11 kwietnia 2017


Zapraszam na przegląd piwnych ciekawostek, które pojawiły się w zagranicznych mediach w ostatnim tygodniu.

BrewDog sprzedaje 22,3% akcji

Szkocki browar BrewDog sprzedał 22,3% akcji funduszowi private equity TSG Consumer Partners. Amerykanie zapłacili za akcje 213 milionów funtów. Samego BrewDoga wyceniono na miliard funtów.

Połowa zastrzyku finansowego z TSG Consumer Partners ma być przeznaczona na budowę nowych browarów (w USA, Australii i Azji), a także dwóch piwnych hoteli.

Przy okazji - 1300 inwestorów, którzy w 2010 r. wsparli BrewDoga w akcji crowdfundingowej, osiągnęło prawie 2800% zysku.

Jim Koch: zbliża się koniec craftowej rewolucji w USA

Jim Koch, założyciel Boston Beer, opublikował w "New York Timesie" artykuł, w którym opisuje negatywne skutki wykupywania browarów rzemieślniczych przez koncerny. Twierdzi, że zabiegi MillerCoors i Anheuser-Busch InBev wkrótce doprowadzą do tego, że amerykańskie browary rzemieślnicze przestaną istnieć, bo nie będą w stanie konkurować z gigantami. Nie będzie ich stać na najlepsze składniki czy miejsce na sklepowych półkach. W rezultacie miłośnicy piwa nie będą mieć takiego wyboru, jaki mają teraz.

MillerCoors i AB InBev odpowiadają Jimowi Kochowi

Założyciel Boston Beer nie musiał długo czekać na reakcję gigantów. MillerCoors stwierdził, że rynek piw rzemieślniczych cały czas się rozwija. Z kolei AB InBev napisał, że "rozumie, że spadła sprzedaż piw Boston Beer i łatwo za to winić większe browary", ale widzi "ekscytującą" przyszłość piwowarstwa rzemieślniczego.

Piwo z sików

Pomysł promuje nieco niepokojące hasło: "Od sików do pilsnera". Duńska Rada ds. Rolnictwa i Żywności współpracuje z browarem Nørrebro Bryghus nad stworzeniem piwa z recyklingu.

Rada zauważyła, że od setek lat wykorzystuje się mocz świński i krowi do nawożenia pól, a tymczasem ludzki mocz kompletnie się marnuje. Dlatego w 2015 r. zebrano odchody uczestników festiwalu Roskilde. W 2016 r. nawiozły one uprawy jęczmienia, z których powstało 11 ton słodu jęczmiennego.

Piwa będzie można spróbować w czerwcu.

Komentarze