Poznańskie Targi Piwne 2017. Co tak pusto?


Emocje po Poznańskich Targach Piwnych już opadły. No właśnie... Opadły? Czy znudzenie i rozczarowanie mogą opaść?


Cała impreza była tak smętna i nieciekawa, że nawet nie chciało mi się robić zdjęć. Kilka z nich tu zobaczycie, ale pstrykałam jakoś bez przekonania. Co się stało? Poznańskie Targi Piwne były przecież jedną z najważniejszych piwnych imprez w Polsce, ale po tegorocznej edycji wygląda na to, że ich przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach.


Drogo!

Jakieś tam emocje pojawiły się, kiedy podano ceny biletów na Targi. 20 zł za jeden dzień i 45 zł za karnet. W zeszłym roku dzienny bilet kosztował 10 zł, a w cenie karnetu było piwo (niedobre, ale jednak) i szkło. 20 zł to - nie oszukujmy się - dość dużo. Tym bardziej, że chodzi o opłatę za samo wejście na teren Targów. Po cenach biletów można już było się domyślić, że z frekwencją nie będzie najlepiej. No i nie było.


Do Poznania dotarłam w piątek, czyli drugiego dnia Targów. Przy wejściu witał brak kolejki po bilety. Rok temu zakręcała kilka razy. Głębiej wcale nie było lepiej. To znaczy odwiedzający mogli być zachwyceni - do żadnego stoiska nie było kolejek. Po terenie Targów kręciło się trochę ludzi, ale to było nic w porównaniu z tym, co działo się w zeszłym roku. A z rozmów z browarami dowiedziałam się, że czwartek był jeszcze gorszy. Poza wystawcami podobno nie było nikogo. Zakładam, że to jednak lekka przesada. Ale o czymś świadczy.


Podniesienie cen za wstęp nie mogło się dobrze skończyć. Zaproponowałam koleżance mieszkającej w Poznaniu spotkanie na Targach, odpowiedziała mi tylko tyle, że to droga impreza. Nie dziwię się - jeżeli ktoś nie jest mega wkręcony w piwa rzemieślnicze, to nie wyda 20 zł na bilet. Za tyle może kupić dwa małe piwa w jednym z licznych poznańskich multitapów. Organizatorzy w zasadzie skreślili zupełnie przypadkowych odwiedzających. A wystawców to nie ucieszyło.Co z tym konkursem?

Konkurs Piw Rzemieślniczych (pełne wyniki znajdziecie na dole strony) to temat na odrębną opowieść. Wybaczcie, że zdjęcia z gali są czarno-białe, ale w pewnym momencie od patrzenia na tę płachtę z tyłu sceny zaczęło mi się robić niedobrze ;) W szarościach wygląda lepiej.


Wyniki odbiły się już szerokim echem. Mnie zaskoczył przede wszystkim kraft roku. Piłam Pater Noster BA Czarnej Owcy z kranu. Dostałam próbkę. Była... hm... OK. No, może bardziej niż OK. Była dobra, ale nie na tyle, żebym chciała to piwo zamówić. Nie wspominając już o okrzyknięciu go kraftem roku. Problemem była tu pewna wodnistość piwa wyjściowego. Już nawet nagrodzony w kategorii porter bałtycki Origen z Jakobsland i Widawy wydaje się bardziej zasługiwać na miano kraftu roku. Czy nawet Kord z Jana Olbrachta.Nieco zaskoczyło mnie złoto dla Gniazda z Czterech Ścian, ale piłam inną warkę. To, co dostałam, było ewidentnie wadliwe i mocno uprzedziło mnie do tego browaru. Cóż, najwyraźniej coś się poprawiło. To dobrze.
Nie piłam Miodowego z Brovarii, ale i tak zdziwiło mnie, że pokonało dwa braggoty - z Peruna i Profesji.


Smuteczek, że nie przyznano nagród w kategorii dymiony stout/porter. A obecność piw z tej kategorii w innych kategoriach świadczy o tym, że może jednak coś by się dało tam wcisnąć na podium, gdyby zostało właśnie w tej kategorii zgłoszone.
Obudziła się we mnie żyłka awanturnicza i zaczęłam próbować złotych medalistów, których wcześniej nie miałam okazji wypić. Albo po prostu nie chciałam. Ale teraz uznałam, że trzeba sprawdzić, co takiego nagrodzono. Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że piwo wysłane na konkurs mogło być z innej warki niż to, które polewano na Targach. No i oczywiście z butelki mogło być zupełnie inne niż z beczki. Liczyłam na to, że jednak znajdę jakieś ślady świetności.
Zaczęło się bardzo dobrze. Spróbowałam dwóch złotych medalistów z Browaru Kazimierz (Żytko i Kazik) i rzeczywiście były to udane piwa. Zasłużone medale. Cieszę się, że spróbowałam i będę do tego browaru na pewno wracać.


Ale potem się zaczęło... Pszeniczne i Dyniowe z Brovarii (Miodowego nie mieli na stoisku). Oba wadliwe. Tak, wiem, pewnie inna warka, różnica między beczką a butelką... Tylko że zwykle to jednak butelka jest gorsza.

Wylawszy Brovarię poszłam sprawdzić, czymże jest browar Wiatr. I skusiłam się na złotego medalistę - Bocka. Był tak pozbawiony zapachu i smaku (majaczyła w nim tylko bardzo nieprzyjemna goryczka), że... też go wylałam. I odechciało mi się eksperymentów z medalistami. Cieszę się, że Kazimierza spróbowałam wcześniej, bo mogłoby mnie ominąć coś naprawdę dobrego. Możliwe, że ominęło mnie jeszcze coś. Mówi się trudno. Podziękowania dla Brovarii i Wiatru za zniechęcenie.


Jeden z sędziów powiedział mi, że próbował jednego z nagrodzonych piw na stoisku podczas Targów i na pewno nie było to to samo piwo, które oceniał w konkursie. O tym, że na konkurs trafiło piwo przygotowane nieco inaczej niż to na rynek, słyszałam z kolei od jednego z piwowarów. 

Pozostaje jedno rozwiązanie: nie traktować poważnie wyników konkursu. Nie podniecać się tymi medalami. Problem w tym, że my sobie zdajemy sprawę z tego, jak takie konkursy wyglądają i jak wygląda ocenianie przysłanych piw, ale przeciętny, niezorientowany klient takiego np. browaru restauracyjnego może zobaczyć medale i myśleć, że pije najlepsze piwo w Polsce. Były też dobre piwa

Po porażce z Dyniowym z Brovarii wpadłam na stoisko Langier Beer na Pumpkin Ale z nadzieją na to, że napiję się dobrego dyniowego piwa i zatrę złe wrażenie po tym pierwszym. No i udało się. Bardzo przyzwoite piwo dyniowe, raczej słodkie, bardzo aromatyczne. Oczywiście nie było zgłoszone na KPR ;) Polecam też NEIPA Hazy Crazy z tego browaru.


A skoro już o NEIPA mowa, to warto wspomnieć o premierze z Beer Bros. - Siemango z mango (szok!) i marakują. Bardzo owocowe, ale z goryczką, co niewątpliwie jest na plus.


Poszukiwaczom mocnych wrażeń nieco przekornie polecę też Borowikowe Ale z Fortuny. W aromacie borowików nie znajdziecie. Ale za to są w smaku. Zostają na języku na baaaaardzo długo.


Ale największe wrażenie zrobił na mnie Buzdygan Rozkoszy z Browaru Harpagan. Pisałam już o nim na Facebooku, bo musiałam natychmiast podzielić się wrażeniami. Moim zdaniem to jedno z najlepszych polskich piw rzemieślniczych w ogóle. Imperialny stout z wiórkami kokosowymi. Jeżeli jedliście kiedyś Bounty w wersji z gorzką czekoladą (takie w czerwonym opakowaniu), to mniej więcej możecie sobie wyobrazić smak Buzdygana. To takie Bounty w płynie. Bardzo słodkie, ale też bardzo intensywne. Mistrzostwo, czapki z głów, chapeau bas i co tam jeszcze.


Kto wróci w przyszłym roku?

Chciałam zakończyć relację na uwagach o dobrych piwach, ale uznałam, że coś zbyt optymistycznie to wygląda. Więc wracam jeszcze do Targów.


Było źle. Było naprawdę źle. Wystawcy przebąkiwali, że w przyszłym roku nie wrócą, jeżeli nic się nie zmieni. Nie dziwię im się. Sama nie wiem, czy wrócę jako odwiedzający. Mam nadzieję, że organizatorzy wyciągną wnioski z tego, co działo się w tym roku, i coś poprawią. Targi w tej formie po prostu nie mają racji bytu.

Pełne wyniki Konkursu Piw Rzemieślniczych

KRAFT ROKU 2017:
"Porter Noster Bourbon Barrel Aged" - Tomasz Starczewski - Czarna Owca

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

1. Brytyjskie Ale
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: "English Brown"- Adam Żemetro i Artur Puszkarczuk - Browar Miejski Sopot

2. Mocne Ale
Miejsce I: "Immortalis"- Łukasz Kojro - Browar Palatum
Miejsce II: "Old Ale Barrel Aged Slyrs Whisky" - Jarosław Sosnowski i Krzysztof Kula - Birbant
Miejsce III: "Maldita Wheatwine"- Gonçalo Faustino - Faustino Microcervejeira

3. Dry Stout
Miejsce I: "Stout Pułkownik" - Maciej Piaszczynski - Ułan Browar
Miejsce II: "Pracownik Miesiąca Listopad 2017" - Jarek Ośka i Michał Pater - Browar Zakładowy
Miejsce III: "Noc na Tarnogaju" - Agnieszka Wołczaska-Prasolik - Warszat Piwowarski

4. Sweet Stout
Miejsce I: "Gniazdo"- Wojciech Ściana - Browar Cztery Ściany
Miejsce II: "Kara Mustafy" - Mateusz Jachimczak - Browar Kazimierz
Miejsce III: "Dobra Noc" - Piotr Stachecki - Browar Za Miastem

5. Stout/Porter z dodatkami
Miejsce I: "Przerwa Kawowa" - Jarek Ośka i Michał Pater - Browar Zakładowy
Miejsce II: "Coffe Twist" - Leszek Jasiński - Piekarnia Piwa
Miejsce III: "Dark"- Leszek Gaszka - Browar Brewera

6. Dymiony Stout/Porter
Miejsce I: nie przynano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: nie przyznano

7. Mocny Stout/Porter
Miejsce I: "Imperial Oatmeal Stout" - Igor Omelianenko - Mazurski Browar
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: "Jules" - Jarosław Sosnowski i Krzysztof Kula - Birbant

8. Imperialny Stout/Porter
Miejsce I: "Kosmodrom" - Paweł Fityka - Minibrowar Reden
Miejsce II: "Bafomet"- Adam Czogalla - Browar Perun
Miejsce III: "Imperialny Nafciarz Dukielski" - Mateusz Górski - Brokreacja

9. Imperialny Stout/Porter leżakowany w drewnie
Miejsce I: "Porter Noster Bourbon Barrel Aged" - Tomasz Starczewski - Czarna Owca
Miejsce II: "Porter RUM BA" - Michał Semrau, Roman Pękała - Przystanek Tleń
Miejsce III: "Jolly Roger BA RUM" - Paweł Solik - Browar Kraftwerk

10. Porter Bałtycki
Miejsce I: "Origen" - Jakobsland Brewers/Browar Widawa - Jakobsland
Miejsce II: "5th Anniversary Imperial Smoked Porter Jamaican Rum" - Wojciech Frączyk - Browar Widawa
Miejsce III: "Pirates" - Marek Zajdel - Browar DUKLA

11. American Pale Ale
Miejsce I: "Maverick" - Andrzej Miler - Browar Rockmill
Miejsce II: "Jasny Grom" - Adam Czogalla - Browar Perun
Miejsce III: "Barona APA" - Diogo Barrigas - Barona Brewing Company

12. American Wheat
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: "Polypay" - Łukasz Chrząszcz - Browar Podgórz

13. American Amber & Brown Ale
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: "Barona IPA" - Diogo Barrigas - Barona Brewing Company
Miejsce III: "Mazurskie Ale Czerwony"- Igor Omelianenko - Mazurski Browar

14. West Coast IPA
Miejsce I: "UKIEL west coast ipa" - Maciej Uszpolewicz i Lech Gałaszewski - Browar UKIEL
Miejsce II: "Califia" - Piotr Sosin - Trzech Kumpli - Browar Lotny
Miejsce III: "Primus" - Łukasz Kojro - Browar Palatum

15. East Coast IPA
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: "Sharp Tongue" - Mateusz Wachowicz - Browanza
Miejsce III: "Cryo Colada" - Paweł Teodorczyk i Paweł Świdniewicz - Piwojad

16. New England IPA
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: "Juicy Delight" - Andrzej Miler - Browar Rockmill
Miejsce III: "Misty" - Piotr Sosin - Trzech Kumpli - Browar Lotny

17. White IPA
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: "Pan IPAni" - Piotr Sosin - Trzech Kumpli - Browar Lotny
Miejsce III: "Grodziska White IPA" - Magda Hutniczak i Lidia Stępień - Browar w Grodzisku Wielkopolskim

18. Black IPA
Miejsce I: "Blackcyl Special Edition" - Piotr Sosin - Trzech Kumpli - Browar Lotny
Miejsce II: "Czarnolas" - Jakub Piesio - Browar Marynesztadt
Miejsce III: "Mystery" - Andrzej Miler - Browar Rockmill

19. Imperial IPA
Miejsce I: "Pan IPAni Double" - Piotr Sosin - Trzech Kumpli - Browar Lotny
Miejsce II: "Juicy Melody"- Andrzej Miler - Browar Rockmill
Miejsce III: "Double - Wojciech Frączyk - Browar Widawa

20. Inne IPA
Miejsce I: "Żytko" - Mateusz Jachimczak - Browar Kazimierz
Miejsce II: "Święty Spokój" - Piotr Stachecki - Browar Za Miastem
Miejsce III: "Konstancin IPA" - Andrzej Kryczka - Browar Czarnkow SA

21. Polskie Ale
Miejsce I: "Grodziska APA " - Magda Hutniczak i Lidia Stępień - Browar w Grodzisku Wielkopolskim
Miejsce II: "Dziedzictwo Lubelski" - Adam Czogalla - Browar Perun
Miejsce III: "Orzełek" - Adam Śmiglak - Browar Łąkomin

22. Grodziskie
Miejsce I: nie przyzanano
Miejsce II: "Piwo z Grodziska" - Magda Hutniczak - Browar w Grodzisku Wielkopolskim
Miejsce III: nie przyznano

23. Bawarskie Pszeniczne i Żytnie
Miejsce I: "Brovaria Pszeniczne" - Maciej Paszkowski i Tomasz Przybylski - Brovaria
Miejsce II: "Pszeniczne" - Tomasz de Weyher - Browar Wyszak
Miejsce III: "Bierhalle Weizen" - Dawid Bąk - Bierhalle Arkadia

24. Witbier
Miejsce I: "La Rana Dorada Grand Cru" - Brad Kraus - Cerveceria La Rana Dorada
Miejsce II: "Blanche 12°" - Jozef Buňa - God Times Brewery
Miejsce III: "SB Seleccao 1927 Bavaria Weiss" - Beatriz Carvalho - Unicer Bebidas S.A.

25. Belgijskie Ale
Miejsce I: "Octavio 24" - Wiktor Saczuk i Dawid Zamora - Rzemieślniczy Browar Jana
Miejsce II: "Belgijski Byk" - Adam Śmiglak - Browar Łąkomin
Miejsce III: "Dubbel" - Bartłomiej Pawlik i Maciej Piaszczyński - Ułan Browar

26. Saison
Miejsce I: "Saison" - Marcin Jędrzejewski i Aleksander Helman - Stary Browar Rzeszowski
Miejsce II: "Sweet Deal" - Mateusz Wachowicz - Browanza
Miejsce III: nie przyznano

27. Pils
Miejsce I: "Pils" - Mariusz Dałek - Browar Wiatr
Miejsce II: "Odsiecz" Jacek Przywara - Browar Probus
Miejsce III: "Pozycja 6 na 9" - Agnieszka Wołczaska-Prasolik - Warsztat Piwowarski

28. Jasny i Bursztynowy Lager
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: "Janusz Moczywąs" - Mateusz Waszczuk i Karol Waszczuk - Browar Waszczukowe
Miejsce III: nie przyznano

29. Bursztynowy Lager
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: "Marcowe" - Marcin Jędrzejewski i Aleksander Helman - Stary Browar Rzeszowski

30. Ciemny Lager
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: "Ełckie Lager Ciemny" - Igor Omelianenko - Mazurski Browar

31. Koźlak
Miejsce I: "Bock" - Mariusz Dałek - Browar Wiatr
Miejsce II: "Warmia Koźlak" - Daniel Duda, Łukasz Mila - Browar Warmia
Miejsce III: "Bock"- Adam Żemetro i Artur Puszkarczuk - Browar Miejski Sopot

32. Sour Ale
Miejsce I: "Multiwitaminka" - Arkadiusz Kalinowski - Browar Bazyliszek
Miejsce II: "Kwassiidaeus" - Szymon Milczarek - Beer Bros
Miejsce III: "Sour Cherry Wild Ale" - Michał Semrau i Roman Pękała - Przystanek Tleń

33. Brett Ale
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: "X-Brett IPA Sauvignon Blanc BA" - Wojciech Frączyk - Browar Widawa
Miejsce III: "Born to be Wild Pale" - Wiktor Saczuk i Dawid Zamora - Rzemieślniczy Browar Jana

34. Piwo dymione
Miejsce I: "Aficionado" - Michał Kopik - Browar Kingpin
Miejsce II: "Gehenna" - Artur Karpiński, Sebastian Łęszczak i Michał Kamiński Browar Golem
Miejsce III: "RAUCHBOCK" - Tomasz de Weyher - Browar Wyszak

35. Piwo z owocami
Miejsce I: "Czerwony Kapselek" - Łukasz Gustkiewicz - Browar Piwowarownia
Miejsce II: "La Mouton" - Browar Podgórz
Miejsce III: nie przyznano

36. Piwo z miodem
Miejsce I: "Brovaria Miodowe" - Maciej Paszkowski i Tomasz Przybylski - Brovaria
Miejsce II: "Braggot" - Adam Czogalla - Browar Perun
Miejsce III: "Bartnik" - Przemysław Leszczyński - Browar Profesja

37. Piwo z warzywami
Miejsce I: "Brovaria Dyniowe" - Maciej Paszkowski i Tomasz Przybylski - Brovaria
Miejsce II: "Dyniamit" - Ziemowit Fałat, Paweł Masłowski i Michał Cebula - Pinta
Miejsce III: nie przyznano

38. Piwo z dodatkami
Miejsce I: "Warmia APA"- Daniel Duda i Łukasz Mila - Browar Warmia
Miejsce II: "Asian White" - Derek Walsh - Brouwerij Breugem B.V.
Miejsce III: "Czyli Czorne" - Leszek Jasiński - Browar Rzemieślniczy Piekarnia Piwa

39. Wood & Barrel Aged Beer
Miejsce I: "Kord" - Krzysztof Juszczak - Browar Jan Olbracht Rzemieślniczy
Miejsce II: "Oz Russian Imperial Stout Barrel Aged Whisky" - Jarosław Sosnowski i Krzysztof Kula - Birbant
Miejsce III: "Barley Wine-Port Barrel Aged" - Francisco Pereira and Filipe Macieira - FermentUM - Engenharia das Fermnetacoes, Lda

40. Piwne specjalności
Miejsce I: "Kazik" - Mateusz Jachimczak - Browar Kazimierz
Miejsce II: nie przyznano
Miejsce III: "Królowa Lodu" - Janusz Golisowicz - Browar Spółdzielczy

41. Cydr
Miejsce I: nie przyznano
Miejsce II: Cydr Smykan - Bartosz Gałka, Łukasz Sobór - Cydr Smykan
Miejsce III: nie przyzano

42. Miód pitny
Miejsce I: "Dzikie Pszczoły Miód Pitny Trójniak" - Michał Imbiorowicz - Miodosytnia Imbiorowicz
Miejsce II: "MJÖD no. 5" - Jorgen Petersen - Mjodbryggeriet Petersen & Sonner
Miejsce III: "Kitl Mead" - Kitl Ltd.

Komentarze

  1. Dobry tekst. Dobre foty. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tekstem się zgadzam. Ja zbojkotowałem te targi nieco z innej przyczyny - za popieranie, na FB, tzw. czarnego protestu , raz, że nie chcę mieszania polityki do piwa (a piwa piją ludzie mający różne poglądy), dwa, że wspieranie skrajnej skrajności lewackiej to już gruba przesada.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz