Premiera RaISa Bourbon Whiskey BA z Browaru Maryensztadt w Hoppiness


W podsumowaniu 2017 roku ponarzekałam trochę na to, że wszystko musi być leżakowane w beczkach po czymś i miałam nadzieję, że 2018 rok przyniesie zmiany w tym zakresie. Jak na ironię, pierwsza premiera 2018 roku (w czwartek) to właśnie piwo barrel aged, a na dodatek "rozkręcające" całą serię piw leżakowanych w beczkach :)


Mowa oczywiście o RaISa Bourbon Whiskey BA z Browaru Maryensztadt - imperialnym stoucie z serii Barrel Aged Projekt. Wcześniej można było spróbować wersji Bowmore BA, w której obok aromatów beczki było dużo suszonych owoców i czekolady. Wersja Bourbon jest zupełnie inna. W aromacie dominuje... bourbon. Nie beczka, ale sam bourbon właśnie. W natłoku destylatowych nut znikła czekolada, która w podstawowej wersji RaISa była bardzo ładnie obecna. To piwo raczej dla miłośników bourbonu :) Z dwóch dotychczasowych piw Barrel Aged Projekt wybierałabym zdecydowanie Bowmore BA.


PS Foodpairingowe ciasto przygotowane przez Hoppiness Beer & Food (czekolada, marshmallow, masło orzechowe, coffee stout toffee) bardzo na tak :)

Komentarze